Detailed information of fish
Tweet

Common name (cyrillic): Ханхын гүрц

Common name: Khanka gudgeon

Phylum: Хөвчтөн

Class: Дэвүүр сэлүүрт загас

Group: Мөрөгтөн

Family: Мөрөгийнхөн

Genus: Ханхын гүрцийн төрөл

General characteristics:

Нуруу цайвар шаргал, нуруун дээрх хайрсны захаар бор бүслүүртэй. Биеийн хажуу ба хэвэл цайвар, хажуугаар мөнгөлөг тууш бүслүүр үргэлжилнэ. Заримдаа мөнгөлөг бүслүүрийн дээгүүр бараан тууш бүслүүр үргэлжилсэн байдаг. Сэлүүрүүд цайвар, толбогүй. Ам хагас доод боловч бараг тэгш. Сахал богино. Биеийн өндөр биеийн уртын 15.6-26.6%-ийг эзлэнэ. Нурууны сэлүүрт салаалаагүй III, салаалсан 7, сүвийн сэлүүрт салаалаагүй II, салаалсан 6 гуурстай. Хажуугийн шугам 36-41 хайрстай. Залгиур араа хоёр эгнээ 2.5-5.3 шүдтэй.

Biological feature:

Агнуурын бус жижиг загас. Биеийн урт 10 см хүрнэ. 2 насандаа биеийн урт 4-5 см болоход бэлгэ боловсорч үржилд орно. 6-р сараас 7-р сарын дунд үе хүртлэх хугацаанд усны температур 18оС-аас доошгүй байхад үрждэг. Түрсээ усны ёроолын ургамлын үлдэгдэл, бусад юмс дээр хэсэгчилэн шахна. Атуу 2.3-4.4 мянган ширхэг түрс гаргана. Жингэнүүр ялааны авгалдай, сээрнуруугүйтэн амьтдаар хооллодог. Бусад ёроолын идэшт агнуурын ач холбогдолтой булуу цагаан загастай идэш тэжээлийн өрсөлдөөнд ордог. Монголын улаан далбаат, цулбуурт, улаанживэртийн үндсэн хоол тэжээл болдог.

Home range:

Голын тогтуун хэсэг, нуурт амьдардаг, усны ёроолын загас юм.

Security status:

Бүс нутагт үнэлэх боломжгүй.

Distribution:

Номхон далайн ай савын Буйр нуурт тархан амьдарна.

Restricted season:

Жил бүрийн 4-р сарын 1 өдрөөс 6-р сарын 14 өдөр хүртэл ахуйн болон тусгай зориулалтаар агнах, барихыг хориглоно.