Detailed information of fish
Tweet

Common name (cyrillic): Наймас эрээлж

Common name: Lefua

Phylum: Хөвчтөн

Class: Дэвүүр сэлүүрт загас

Group: Мөрөгтөн

Family: Эрээлжийнхэн

Genus: Найман сахалт эрээлж

General characteristics:

Нуруу бор саарал, биеийн хажуу, хэвлий шаргал. Биеийн хажуугаар сүүлний сэлүүр хүртэл үргэлжилсэн тод хар зурвастай. Бие хайрсаар хучигдсан, хажуугийн шугам маш сул. Бусад эрээлжээс ялгагдах нь 8 сахалтай. Үүний 2 нь эхний хамрын нүхэнд, 4 нь хоншоорын урд, 2 нь амны төгсгөлд. Хамрын нүхний өмнө талд хойноосоо гүдийж ирсэн хэсэг дээр сахал нь байрлана. Толгой хавтгай. Ам доод. Нүдний доод хэсэгт хатгуур байхгүй. Нурууны сэлүүр хэвлийн сэлүүрийн харалдаа. Нурууны болон сүвийн сэлүүрийн төгсгөл бөөрөнхий, жижиг жижиг толбуудтай. Сүүлний сэлүүрийн далбангийн дээд, доод хэсэгт арьсан хуниастай. Нурууны сэлүүр (D) салаалаагүй II, салаалсан 6-7, сүвийн сэлүүр (A) салаалаагүй II, салаалсан 5, цээжний сэлүүр (P) салаалаагүй I, салаалсан 10-12, хэвлийн сэлүүр (V) салаалаагүй I, салаалсан 5-6 гуурстай.

Biological feature:

Цэнгэг усны агнуурын бус загас. Биеийн урт 4-7 см, маш ховор 10 см хүрнэ. Голын элсэрхэг ёроолд түрсээ шахна. Түрсний голч 1 мм. Наймас эрээлж нь шавар, ялзмаг, детритээр хооллодог.

Home range:

Наймас эрээлж нь тогтмол ус, голын тогтуун урсгалтай хэсэг, булан тохойн ургамал ихтэй хэсгээр амьдарна.

Security status:

Бүс нутагт үнэлэх боломжгүй.

Distribution:

Номхон далайн ай савын Азаргын гол, Тамсагийн булаг болон Буйр нуурын савд багтах бусад голуудад тархан амьдарна.

Restricted season:

Жил бүрийн 4-р сарын 1 өдрөөс 6-р сарын 14 өдөр хүртэл ахуйн болон тусгай зориулалтаар агнах, барихыг хориглоно.